• Imulka

Mallorca – vše, co (ne)potřebujete vědětAhoj všichni!


Často se nás ptáte, jak je možné, že jsme jeli ve čtyřech na Mallorcu na 8 dní a vešli jsme se do 15 tisíc za letenky plus bydlení, proto jsem se rozhodla dát do kupy odpovědi na nejčastější dotazy a přidat k tomu jaksepatří veškeré detaily, včetně dodatečných, zbytných nákladů. Cíl byl jasný – pokusit se co nejvíce eliminovat nezbytné náklady. Chtěli jsme si vyzkoušet, “jak hluboko jsme schopni klesnout” :-) Tak tedy, bod po bodu, pokusím se stručně, ale jasně a výstižně :-)


Letenky

 • Sledovali jsme akce od Ryanair. Ve středu jsme našli top cenu, v pátek letěli :-)

 • Cena zpáteční letenky na osobu z Berlína Tegel v první půlce července – 30 EUR/ 750 Kč (včetně všech letištních poplatků a příručáku pro každého, což nám bohatě stačilo, snažíme se najet na co největší minimalismus od té doby, co víme, že to jde, a dokonce i s dětmi :-)

 • Dneska se dají letenky pořídit samo i levněji, pro nás to ale byla optimální cena v termínu, který se nám zrovna nejvíc hodil :-) Navíc, teď při psaní jsem se očkem mrkla, kolik to stojí ve stejném termínu letos (2020), a taky – 29 EUR lowcost třída, bohužel ale pouze jeden směr… Není to špatný, ale může to být lepší :-)

 • V souvislosti s Ryanair se často mluví o dokupování místenek, aby rodina mohla sedět pohromadě – my jsme si místenky nekoupili (z principu – říkali jsme si, kdo nás asi tak dobrovolně nenechá sedět u sebe :D) Přesto se nám podařilo sedět spolu. Při cestě tam jsme vlezli do letadla zadním vchodem a jako poslední, takže jsme měli super přehled, kde je volno akorát pro nás a místa jsme si na drzouna uzmuli. Personál letadla nic nenamítal, za a) vypadali, že je jim to jedno, a za b), přeci jen to bylo i pro jejich dobro, abychom ani ne dvouleťáka a tříleťačku měli hezky u sebe my a ne někdo jiný (teda spíš cizí :D). Cestou zpět proběhl podobný scénář s tím, že si matně vybavuji, že nám jeden samostatně cestující rád vyměnil sedadlo (chtěl klid, já to chápu :D).


Cesta do Berlína a parkování

 • Jeli jsme autem, na pohodu s dostatečnou časovou rezervou (já totiž umím dost šílet, když jí nááááhodou nemám :D). Cesta trvala z Prahy s jednou krátkou zastávkou lehce přes 4 hodinky, nenarazili jsme na žádné dopravní komplikace. Parkování jsme hledali zhruba půl hoĎky.

 • Děti jsme se před cestou snažili dostatečně unavit, aby spali v autě, což se nám povedlo :-)

 • Na cestu jsme měli zabalenou jen sváčo-obědo-večeři v takovém množství, aby se vše stihlo sníst, dále dost pitiva a trvanlivých potravin, aby to případně mohlo zůstat v autě bez úhony.

 • Po cestě jsme řešili, kde tedy zaparkujeme, přirozeně se nám nechtělo platit letištní parkoviště, které by stálo zhruba tolik co letenky, pokud né víc. Původně bylo v plánu zaparkovat někde ve městě a dojet na letiště místní hromadou dopravou. Ta je ale taky docela dost mastná, tak jsme hledali dál, byl to však stále záložní plán. Po relativně dlouhé snaze se nám podařilo vygůglit super tip na bezplatné místo k zaparkování v docházkové vzdálenosti od letiště (odhadem 1 km? Víc podle mě ne, ale pro mě jsou tyhle veličiny v porovnání s realitou, ehm, dost relativní :D). Raději jsem to našla znovu a tady to je. Zde a v blízkém okolí je dovoleno parkovat zdarma, místo jsme chvíli hledali, ale nakonec našli, sice ne přímo na tomto označeném parkovišti (tam bylo fakt narváno), ale na přilehlé silnici podél chodníku to šlo taky :-) A vyvěsím vlajky, páč byl můj odhad de facto přesný!!! S dětmi jsme to šli déle než těch odhadovaných 13 minut, ale do půl hodiny jsme tam natuty byli, navíc hned na začátku prostor letiště (zhruba v půlce cesty) byly k dispozici vozíky, tak jsme vše naložili a hned to bylo zase o dost pohodlnější :-)


Foto cesty z google maps zde 👇 a odkaz zde 👉 https://goo.gl/maps/eVfmYfJz5j7sGMvH9 :-)


Letiště Belin Tegel (TXL)

Letiště je přehledné co se šipek týče, počítejte ale s tím, že přesuny můžou chvíli trvat. Mají tam “starou” a “novou” část letiště a mezi nimi přechod zabere s dětmi klidně i půl hodiny (jasně, že jsme letěli z té “staré”, která byla úúúúplně nejdál, žeano :D) Ztratit se tam ale nejde, i když nejste zdatní v cizích jazycích, opravdu je vše hezky označeno, němci jsou precizní, jen počítat s časovou rezervou, pro jistotku :-) Pro ty, co nelétají často nebo ještě neletěli nikdy a mají obavy, připravuji článek o tom, jak se zorientovat na letištích všeobecně, co hledat, s čím počítat a co (ne)mít s sebou v příručáku :-)


Let samotný, děti, kočárek

 • Let trval asi 2,5 hodiny. Mallorca byla naše vůbec první dovolená letecky s dětmi, takže obavy, jak to budou dávat, jsme měli, každopádně poradili si přirozeně sami, máme se od dětí hodně co učit my dospěláci :D Jak říkal RáĎa ve videu, byli jsme trochu hlasitější spolucestující než ostatní mlčící, ale žádné decibely ohrožující sluch se od nás nelinuli, to zas ne. Na pláč (naštěstí) nedošlo, ozýval se jen smích a hatlapatilka :-)

 • S sebou do letadla jsem se na dětí úplně první let docela vybavila. Největší obavy jsem měla z bolesti oušek při stoupání a klesání, proto jsem jim vzala (tenkrát ještě) umělé mléko do flašek a ovocné kapsičky – aby hezky polykali. Teplou vodu na mléko mi ochotně dal personál letadla. Obojí jsem jim dala při vzletu a klesání. Samozřejmě jsem měla v záloze i pár dobrot pro případ, že by bylo nezbytně nutné zalepit jim chlebárničky :-))) Co se hraček týče, vzali jsme raději více drobných, co se té starší do batůžku vešlo. Úmyslně jsem jim jejich oblíbené drobnosti pár dní před letem (no, bylo jich fakt jen pár :D) schovala, aby s nimi lépe vydrželi :-)

 • Ryanair umožňuje přepravovat s sebou v případě, že cestuje malé dítě, kočárek (a taky autosedačku, což jsem nevěděla, ale k tomu se dostanu později). Kočárek letěl s námi, při check-inu jsme ho nahlásili, dali nám na něj štítek (stejný jako na odbavující se zavazadla). Těsně před nástupem do letadla (opravdu přímo u “dveří” letadla, v tom tubusu) jsme kočárek složili a odevzdali, aby ho dali do úložného prostoru. Po příletu do Palmy jsme ho našli normálně na run pásech, kde bychom našli i odbavená zavazadla (kdybychom je měli :D).

 • Často padají dotazy na obaly na kočárek nebo jak ho přepravovat. My jsme z našeho Valca Snap 4 s pěnovými koly udělali od začátku cestovního odpadlíka, takže jsme si s tím nikdy nelámali hlavu, jen ho složili do placky a bylo. Pravda, mohli jsme si koupit nějaký z druhé ruky a né fungl nový, ale při koupi jsme ještě nevěděli, že se cestování stane naší životní motivací pro všechno, co děláme. Nutno podotknout, že se z něj dodnes odpadlík nestal, má v tuto chvíli za sebou více jak 15 letů a stále drží jak carská víra <3 (nepočítám lehce ošoupaný “nákupní košík” dole, taky toho nesl často více, než váží sám :D). A za ty peníze (i v případě koupě nového) skvěle slouží dál, tu investici nám mnohonásobně vrátil :-)


Půjčení auta na Mallorce

 • Když jsme zabookovali letenky, vyskočilo na nás od Ryanair přirozeně hromada dalších doplňkových služeb, včetně půjčení vozu. Nejdřív jsme nabídku přešli s pocitem “ať už na nás necílí ty reklamy”, ale netrvalo nám moc dlouho, abychom si ověřili, že ceny mají skutečně bezkonkurenční. Navíc, od první nabídky nám ke konečné ceně dali další slevy (asi proto, že jsme na ni nezareagovali rovnou nebo prostě proto, že je to Ryanair :-).

 • Půjčovna se jmenovala Centauro, ale Ryanair spolupracuje snad se všemi všude, kam létají jejich letadla, proto mi název nepřijde až tak podstatný. Super bylo, že jsme se při volbě nejlevnější nabízené varianty (při požadavku 4 místa k sezení) dostali na neuvěřitelnou cenu 43 EUR/ 1.075 Kč na celých 8 dní! Znovu – bezkonkurenční.

 • Kyvadlový autobus nás zdarma dovezl z letiště do půjčovny, která byla hned vedle, jeli jsme jen pár minut. Tyto autobusy stojí na parkovišti před východem z příletové části letiště a jsou označeni danou společností – v našem případě bylo přes celý minibus napsáno “Centauro”.

 • Objednali jsme si VW Polo (všude píšou “or similar” – nebo podobné). Čekali jsme nějakou šunčičku, ale nakonec jsme vyfasovali de facto úplně nový Citroën C3. Najeto měl asi 3 tisíce km a k naší smůle ani náznak škrábanečku. K naší smůle říkám proto, že se na něm pak snáz hledají a také nacházejí ty škrábanečky :D

 • Hned u přepážky, kde jsme předložili řidičák osoby, která bude řídit (v podmínkách měli, že může jen jedna osoba anebo i více, ale za nesmyslný příplatek), nám zároveň sdělili, že buď složíme vratnou kauci 1.000 EUR /25.000 Kč nebo si u nich auto pojistíme. Zpětně si myslím, že ta nová auta se jim fakt vyplatí, člověka ta novota vyděsí a na to předražené pojistné raději kývne. Za nás ale hlava rodiny (v tomto případě RáĎa) rozhodla, že toto se podporovat nebude. Já jsem, jakožto dcera pojišťováka, která je celý život skrz na skrz pojištěná na úplně všechno, samozřejmě nebyla ochotná jen tak vysázet asi 170 EUR / 4250 Kč na stůl, na druhou stranu ten pocit “nepojištěnosti” se mi vryl do hlavy a nacpal mi tam lehkou (nebo těžkou? :D) paranoiu. Souhlasila jsem s jeho rozhodnutím, sama jsem se nedokázala rozhodnout a byla jsem vlastně ráda, že to udělal za mě. Nakonec, kdyby se fakt něco stalo, tak bych nemusela mít vnitřní pocit viny, že za to můžu já (těžká paranoia vystřídala ještě těžší alibismus :D). Ti za přepážkou se nás přirozeně snažili navést k tomu, abychom si auto pojistili. Především tím, že nám řekli cenu vozu a ukázali nám pidi výstřižek plochy, do které se musí případný škrábaneček vejít, abychom se vešli do kauce 1.000 EUR (výstřižek nebyl skoro vidět, co teprve pak ten škrábaneček). Proto více než rozumím tomu, že málokdo “odolá” apelu a pojistí se, když vlastně ani netuší, jak to na Mallorských silnicích vypadá a chodí. Moje paranoia se projevila konspirační teorií, že si nepojištěná vozidla najdou a naschvál poškrábou (buď sama společnost, aby z toho rejžovala, nebo i konkurence, protože jsme si půjčili jinde), proto jsem RáĎu donutila sundat z auta nálepku společnosti, jen aby nebylo na první pohled jasné, že jde o auto půjčené. Nic takového se ale nestalo (jen jsme fakt sundali tu nálepku :D).

 • Jezdili jsme si zvesela křížem krážem po ostrově, vysokorychlostní silnice byly v super stavu, stejně jako ty běžné. Jediné, co nás často zaráželo, byl fakt, že na jedno místo vedla jen jedna silnice a když chtěl člověk třeba jen přejet o pláž vedle, najel docela dost kilometrů, byť to bylo vzdušnou čarou kilometr, protože neměl jak si cestu zkrátit odbočkami :D

 • Celkově jsme se chovali jako defenzivní řidiči, což se vyplatilo, i když člověk nemůže vždy spoléhat jen na své řidičské dovednosti. Auto jsme odevzdali bez újmy.

 • Vrácení auta proběhlo rychle, stačilo dodržet úmluvu, že vrátíme plnou nádrž (plnou jsme také dostali). Zaparkovali jsme na parkovišti půjčovny, kde pobíhala paní s deskami a papíry v ruce, auto prakticky neobešla celé, jen se mrkla na tachometr, ověřila plnou nádrž, dala nám potvrzení a zamávala. Celé to trvalo kratší dobu, než jsme stihli vyndat naše pidi kufry a děti. Stejny minibus nás vzal zase na letiště, zase zdarma.

 • Zpětně hodnotím, že bylo zbytečné mít z půjčení bez pojištění obavy, že vše klaplo úplně v pohodě, ale asi bych mluvila jinak, kdyby se fakt něco stalo :D


Autosedačky

 • Autosedačky řeším extra, protože se dají pořídit i jinak, než jsme si zvolili my. Nezbylo nám nakonec nic jiného, než si je půjčit taky, dvě úplně obyčejné stáli celkem 122 EUR/ 3.050 Kč na osm dní. Připomínám, že auto na stejnou dobou vyšlo na 43 EUR :O Nepoměr jak blázen, ale je opět znát, na co sází – nikdo si netroufne vézt dítě jen tak (teda aspoň v Evropě určitě ne, např. Asie je jiná liga přidávám obrázek, pro představu – hlavně, že mají dospělí helmy :D)

Jediné pozitivní bylo, že nám k sedačkám dali aspoň jednorázový povlaky. Kurtovali jsme je asi hodinu, potmě, žádný návod. Personál nám nakonec pomohl, ale ochota z nikoho necrčela (asi proto, že jsme si nekoupili to pojištění :D).

 • Ceny půjčovného autosedaček jsem si ověřila už v Praze, tak jsem se snažila přijít na to, jak se tomu vyhnout. O možnosti vzít si vlastní s sebou (teda alespoň v té době bylo, raději si toto prosím ověřte vždy u letecké společnosti) jsem nevěděla a i kdyby, nejsem si jistá, jestli by se mi chtělo se s nimi tahat a riskovat zničení během letu. Dokonce jsem se přidala do FB skupinky “Maminky na Mallorce” a sdílela příspěvek, jestli některá z maminek prodává autosedačku (aspoň jednu) nebo by byla ochotná za úplatu půjčit. I kdyby byla cena stejná, podpořila bych tím mámu od dětí a z toho bych měla rozhodně lepší pocit. Žádná se mi ale neozvala.

 • Napadlo mě koupit nějakou na místě (obyčejné nové stojí míň nebo maximálně stejně jako ty půjčené, ale zase – aspoň bych třeba mohla někomu darovat a tím pomoct). Bohužel ale v okolí letiště žádný obchod nebyl (googlila jsem Lidl, Tesco, něco takového, kde by – jako u nás – měli rozšířený sortiment). Ale byl tam jen ten minibus, který vedl k našemu půjčenému autu, se kterým bych bez sedaček nevyjela. Takže se to vyřešilo samo.

 • Zpětně (a to mě bohužel nenapadlo) bych se zkusila zeptat i hostitele Airbnb, protože ta naše nám později napsala, proč jsme se nezeptali jí, že by se poptala po kamarádkách a určitě by sehnala. Tak to aspoň posílám jako tip dál, kdyby se někdo někdy ocitl v podobné situaci :-)


Bydlení

 • Je spousta možností a způsobů, jak na Mallorce bydlet, rozdíl je jen v tom, co kdo preferuje. My jsme se rozhodli pro dovolenou v duchu lowcost (takové malé osobní zadání, na jakou nejnižší částku jsme schopni klesnout :D), tak jsme se vrhli na stránky Airbnb, zadali termín a pomocí filtru hodně přiškrtili rozpočet :-) Z toho, co na nás vypadlo, jsme si nejprve vybrali jiné bydlení než kde jsme nakonec (díky bohu) skončili, ale paní nám to zrušila s tím, že je její ubytování pro děti nebezpečné (měla tam zhruba tři schody, chápu…). Super ale bylo, že za storno musela zaplatit poměrnou část na náš vrub pro další rezervaci, což se nám pozitivně projevilo v konečné částce za bydlení (i když by bylo na poměry na Mallorce směšně levné tak jako tak). Narazili jsme na nabídku bydlení, podle fotek nádhernou (v reálu ještě hezčí), 100 kroků od pláže, se dvěma ložnicemi, obrovskou škálou vybavení… akorát bez jediného hodnocení. Kdo využívá Airbnb, tak ví, že hodnocení hostitelů i hostů tvoří zásadní představu o tom, do čeho se člověk vrhá. No a u této nabídky ani písmenko, paní byla na serveru nová. Riskli jsme to, protože za ty peníze byla další nabídka v podobě většího sklepu :D, a vyplatilo se, jak naše video potvrzuje :-) Hostitelka byla úžasná, komunikativní, starostlivá, byt byl neuvěřitelně čistý (já tomu říkám Moničino čisto, znalci Přátel jsou jistě v obraze :-), čehož si já, jakožto Monika číslo dvě, více než cením :D Se vším všudy jsme za bydlení zaplatili 11.416 Kč na osm dní (rozpis plateb přikládám).

 • Opět jsem zkusila najít, v čem bychom letos bydleli za takovou cenu ve stejném složení a ve stejném termínu… odpovědí je následující obrázek…

 • Naopak alternativní bydlení by bylo za stejných podmínek za … Skoro 38 tisíc? Vážně? :OKdo by chtěl mrknout na nabídku bydlení, kde jsme byli, přikládám odkaz: https://www.airbnb.cz/rooms/26266582?source_impression_id=p3_1578441369_7VeC0NUcVoQne5%2BY .


Mallorca – kde se nám líbilo

 • Celý ostrov je vážně moc krásný, my jsme ale přijeli především za mořem, přírodou a výhledy :-) Proto jsem taky den před odletem obdarovala našeho tátu RáĎu vysněným dronem, protože jedině tak jsme si mohli zaznamenat a později připomínat krásy Mallorcy i z další perspektivy, protože kde to bylo krásné z pevniny, tam to bylo o to krásnější z výšky :-)

 • Jedním z nezapomenutelných zážitků byl výlet na Faro de Formentor a takřka povinná zastávka na cestě k majáku na nejsevernějším cípu Mallorcy. Byli jsme překvapení, že u majáku nebyl skoro nikdo, přitom na fotkách a videích, které jsme dohledali, byla často hlava na hlavě. Vřele doporučujeme na západ slunce <3

 • Cala Vinyes – oblast, kde jsme bydleli, na stejnojmenné pláži jsme trávili nejvíce času a nakonec se shodli, že tam se nám líbilo nejvíce. Je to malá zátočina s písečnou pláží, ideálka pro děti, ,vstup do moře je krásně pozvolný a na břehu se najde spoustu stinných míst, dokonce taky dětské hřiště. Po pár tempech se dá doplavat do otevřeného moře, moc príma na šnorchlování a vůbec :-) Na pláži je taky nejlepší beach bar Il Chiringuito (odkaz zde: https://www.facebook.com/Il-chiringuito-Beach-Bar-1618385258384791/ ), který provozuje Češka Lucka, která se tu usadila a založila rodinu. Je to strašně milá ženská, podává úžasně dobré kravatové saláty a od 17 do 20 hodin mají happy hours na pivko a koktejly :-) Pokud byste tam někdo zavítal, tak od nás prosím moc pozdravujte! :-)

 • Cala Falco & Cala Mago – další krásné pláže podobné Cala Vinyes, taky zátočiny, taky na jihozápadě, ovšem s tím rozdílem, že tu v době naší návštěvy bylo více lidí a spíš to bylo ideální pro mládežníky, kteří se tu koncentrovali, a nás na beach párty už moc neužije – ale proti gustu… :-)))

 • Magaluf a Bay Alcudia – ačkoliv jsou tyto pláže každá jinde, dávám je do jednoho odstavce, páč jsou si dost podobné. I když zde bylo relativně dost lidí, pláže jsou hodně široké, takže se to dost rozptýlí. Mě osobně se tam docela líbilo, pláž hezká, moře čisté, vybavenost v podobě restaurací a obchůdků – zkrátka víc vzruchu oproti zátočinám, proto RáĎovi jeden den na takových plážích bohatě stačil :-) Ale na druhou stranu, oproti zátočinám je zde větší šance narazit na nějakou tu mušli :-)

 • Cales de Mallorca – na tuto pláž jsme se dostali až k večeru, i tak bylo (alespoň na nás) dost přelidněno, ale asi oprávněně – byly fakt skvělý vlny a dalo se skákat ze strany ze skály :-) A taky v okolí bylo spousta hotelů, kolem nichž se vine taková docela dlouhá cesta až k pláži, po které jsme přišli a ze které byly tedy vážně krásné výhledy do nekonečna na moře (teda pokud se člověk neotočil na ty hotely :D). Takže pláž super, vlny super, ale nic pro ty, co rádi nějaký ten klid mimo “cestovní ruch”.

 • Cala Varques – na tuto pláž jsme se moc tešili, ale bohužel se nedalo sejít s kočárkem a vůbec bezpečně s malými dětmi, takže se těšíme příště nebo nám pošlete fotku, kdo tam zavítáte :-)

 • Port de Pollenca – tady se asi líbí všem surfařům a fandům dalších vodních sportů, o kterých my nemáme ani tušáka, jak se jmenují :D

 • Dračí jeskyně v Porto Cristo – fajn zážitek, zabere cca půl dne v závislosti na tom, odkud jedete. Bezva schodku před sluníčkem, byla nám chvíli pro změnu zima :-)


Ceny na Mallorce

 • Všeobecně si troufnu tvrdit, že ceny za běžné potraviny jsou zde podobné jako v ČR. Něco je trochu levnější, něco o fous dražší, ale nezaznamenali jsme razantní výkyvy. Nakupovali jsme převážně v Lidlu. Měla jsem pocit, jako bych byla v tom samém, kam chodíme v Praze – měli úplně stejně rozčleněné regály :D Zaujalo mě pečivo, které se v závislosti na tom, v jakém státě se zrovna nacházíme, v Lidlech naopak neopakuje, mají to hezky “personalizovaný” a bylo moc dobrý, stejně jako ovoce. A zmrzliny.

 • Benzín v červenci 2018 stál okolo 1,40 EUR/ 35 Kč, což je také podobné našim cenám. Za osm dní jsme Citroënem projeli cca 60 EUR / 1.500 Kč, jezdili jsme téměř každý den, někdy na druhou stranu ostrova, někdy jen kousíček (pro představu).

 • Kupovali jsme si balenou vodu (přeci jen jsme byli na ostrově), kde 5litrový barel vyšel zhruba na 1 EUR/ 25 Kč.

 • Ceny v restauracích už tak podobné Česku nebyly, myslím, že to nepřeženu, když budu tvrdit, že často byly i více než dvojnásobné oproti ČR. My jsme dali až na výjimku přednost domácímu stravování. Ne že bychom denně strávili hodiny u plotny, kupovali jsme si převážně ovoce, zeleninu a ingredience na rychle uvařená jídla nebo rovnou hotová, zmražená (přeci jen jsme byli na dovolené :D). A hodně jsme holdovali výborným jídlům v beach baru na Cala Vinyes, jak už jsem zmiňovala :-)


Počasí

Pokud pojedete na Mallorcu začátkem července, nemusíte mít prakticky žádné obavy, že vám počasí nevyjde. Bude slunečno, což je podle místních na tomto ostrově v průměru 300 dní v roce :-) My jsme měli převážně okolo 31-33 stupňů každý den, nebylo si rozhodně na co stěžovat. Příjemný byl taky svěží vánek :-)

Co jsme měli s sebou aneb jak jsme se vešli

 • No. Měli jsme toho málo, protože jsme toho nepotřebovali moc :-) Mikiny jsme měli na sobě, ale na Mallorce jsme je kromě Dračích jeskyní ani jednou nepotřebovali, i večer bylo hodně teplo. A to je asi jediná z těch objemnějších věcí, která by zabírala v příručním kufru více místa.

 • Já měla zabaleno: Plavky, čtvery šaty (já jsem holt šatová), žabky (letěla jsem v teniskách) a drogerii. A taky jistotu, že na místě je v případě potřeby pračka :-)

 • RáĎa: Ten měl snad jen ty plavky, pantofle a sluneční brejle :D Zbytek jeho batožiny naplnila elektronika všeho druhu pro zachycování nezapomenutelných vzpomínek :-)

 • Děti: Nejmladší zabral půl kufříku plínkami, jinak prakticky to samé co já (šatičky, kraťásky, trička, od všeho 2-3 kusy) plus pokrývka hlavy a opalovací krém. Jo, a hračky, kterých jsme zpět vezli “o něco” víc :D


Závěrem

Souhrn výdajů na dovolenou pro 2 dospělé a 2 děti:

Rozdělila jsem výdaje na zbytné a nezbytné. Když jsem dřív počítala náklady, pořád jsem zapomínala přičíst náklad na benzín pro přesun na letiště a zpět, teď už tam je (Mazlik naštěstí baštil málo :D). Náklady na jídlo na druhou stranu nepřičítám, protože je jedno kde jste, jíst musíte takže ty peníze byste utratili taky, akorát doma :D Na druhou stranu, bez auta se na Mallorce dá obejít (veřejná doprava nebo třeba Uber to jistí), případně autosedačky šly vyřešit líp. Benzínu mi ale zpětně líto vůbec není, viděli jsme z ostrova vážně hodně a i kdybychom si auto nepůjčili a strávili čas převážně v okolí Cala Vinyes, byla by to stále ta nejlepší první rodinná dovolená u moře, jakou jsem si jen stěží mohla vysnít lepší <3


Těm, kdo dočetli až sem, moc děkuji za trpělivost, protože si uvědomuju, že toto se ke slibu v prvních větách, že to bude stručné, ani zdaleka nepřibližuje :D Na druhou stanu jsem ale ze sebe dostala fakt všechno, takže moc nevěřím, že by snad někdo přišel s otázkou, na kterou jsem neodpověděla :D Ale pokud přeci jen, pište mi, jsem vážně zvědavá :D A pokud vám postřehy připadají zajímavé, sdílejte dále, ať můžou posloužit co nejvíce lidem při plánování dovolené na Mallorce :-) Tak Vzhůru do nekonečna a klidně ještě jednou na Mallorcu! <3
102 views0 comments